Jak dobrać węzeł do kołnierzyka koszuli?

Obowiązujące jeszcze do niedawna reguły dobierania krawata do rodzaju koszuli dziś odeszły już niemal w zapomnienie. I choć trendy współczesnej mody rządzą się odrębnymi prawami warto pamiętać przynajmniej o kilku podstawowych zasadach doboru krawata do typu męskiej koszuli, choćby po to, by nie popełnić kompromitującej gafy na salonach lub po po prostu aby nie wyglądać niechlujnie.

Kołnierz prosty tzw. kent

To chyba najbardziej klasyczny typ koszuli męskiej. Godny polecenia dla panów o szczupłych lub lekko pociągłych twarzach. Dobrze wyglądają w nim także mężczyźni o długich szyjach. Z powodzeniem mogą sięgać po niego także i inni panowie. Tego rodzaju koszula sprawdzi się niemal przy każdej okazji. Jak dobrać do niej krawat? Najbardziej trafny wybór to węzeł półwindsorski lub też elegancki ciasno związany krawat.

Kołnierzyk amerykański

Czyli inaczej button down. Najbardziej charakterystycznym elementem takiej koszuli są guziki umiejscowione w dolnej części kołnierzyka (przy zakończeniach rogów). Koszula amerykańska ma nieco mniej wytworny charakter, nadaje się na spotkania biznesowe, jednak nie polecamy jej na oficjalne imprezy. Bez obaw możesz założyć ją na randkę czy weekendowe przyjęcie. Kołnierz amerykański świetnie współgra z miękkim krawatem wykonanym na przykład z dzianiny.

Typu włoskiego

Kołnierzyk włoski określa się inaczej jako Hai albo cutaway. Po czym najłatwiej go rozpoznać? Jest bardzo rozłożysty dzięki czemu pięknie eksponuje krawat, to zaleta tego rodzaju koszuli, decydując się jednak na kołnierz Hai musimy jednocześnie pamiętać jednak, że właśnie w przypadku cutaway musimy szczególnie zadbać o dobrze dobrany i zawiązany zwis. Koszule włoskie mają charakter biznesowy. Dobrze komponują się z szerokimi i grubymi krawatami. Zrezygnuj z niego jeśli masz nazbyt okrągłą twarz.

Narrow

To przeciwieństwo cutaway. Narrow inaczej nazywany także mafia collar ma skrzydełka ulokowane w bliskiej odległości od siebie. Często zdarza się, że skrzydełka są lekko lub nieco bardziej wydłużone. Mafia collar najlepiej prezentuje się z wąskimi węzłami.

Kołnierzyk tab

To rodzaj koszuli, gdzie skrzydełka kołnierza schodzą się na połączeniu pod węzłem krawata (w tym miejscu spina się je razem). Koszuli tab nie należy nosić bez krawata, w tym przypadku bowiem zakładamy go nie tylko po to, by ozdobił strój, ale także aby zakrył zapięcie scalające skrzydełka koszuli.

Wytworny pin

Skrzydełka koszuli pin wyposażone są w otworki pomiędzy które przeciąga się sprzączki, skrzydełka scala się spinką a nad nią umiejscawia się węzeł zwisu. Kołnierzyk pin świetnie prezentuje się w połączeniu z węzłem four-in-hand.