Jak zawiązać wąski krawat śledź?

Choć szalenie surowe reguły zakładania krawata, wiązania, dopasowywania go do koszuli, garnituru itd. już dawno nie są tak zasadniczo przestrzegane jak niegdyś niektóre z norm elegancji naprawdę warto znać. Furorę wśród mody męskiej robią ostatnio bardzo wąskie krawaty określane jako śledzie, śledziki lub jamniki.

W wąskich krawatach najbardziej korzystnie wyglądają szczupli mężczyźni. Panowie z brzuszkiem (o ile jest dość mały) także mogą sobie na niego pozwolić, tędzy mężczyźni powinni natomiast z niego zrezygnować na rzecz szerszych zwisów.

Śledzik to typ krawata sportowego. Możemy nosić go do dżinsów czy sztruksów, dobrze wygląda także w towarzystwie klasycznego czarnego garnituru – prostej marynarki i spodni oraz tradycyjnej białej koszuli. Śledź możemy łączyć z marynarką z niedużymi klapami. Wąski krawat identyfikowany jest jako odzwierciedlenie indywidualizmu – dzięki temu z powodzeniem sięgać mogą po niego PR-owcy, osoby pracujące w agencjach artystycznych i reklamowych, muzycy. Nie poleca się go natomiast politykom, dyrektorom i kierownikom, bankowcom, którzy to wybierać powinni bardziej tradycyjne rozwiązania.

Co ciekawe wąskie krawaty są oceniane przez kobiety jako bardziej męskie. Wyszczuplają męską sylwetkę przez co dodają panom seksapilu. Śledzie są więc nie tylko trendy, ale i seksi. Ich następna zaleta to to, że możemy nosić je w wielu stylizacjach – luźnych, sportowych, ale i bardziej eleganckich. Coraz częściej panowie wybierają go także jako krawat ślubny.

Jak zawiązać śledzika?

Moda nie narzuca konkretnych zasad wiązania śledzia. Najlepiej więc zdecydować się na taki rodzaj wiązania, w jakim wyglądamy najbardziej korzystnie. Godne polecenie jest proste wiązanie „na cztery”. Istotne, by węzły nie były to węzły grube np. windsor, ale cienkie i wąskie.

Jamniki mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Te najbardziej eleganckie to zwisy uszyte z jedwabiu. Na rynku powszechnie dostępne są również śledzie matowe i połyskujące, skórzane i bawełniane, tętniące ferajną kolorów i delikatne, stonowane.