Prawidłowa długość krawata

Niby najbardziej zwyczajny na świecie dodatek do stroju, kawałek materiału, który jest tylko jednym z elementów męskiego ubioru. To tylko pozory. Każdy elegancki mężczyzna wie, że krawat wiele może, zarówno w pozytywnym jak i niestety negatywnym tego słowa znaczeniu. Dobrze dobrany czyni z przedstawiciela płci brzydkiej prawdziwego przystojniaka, dodaje mu klasy i animuszu. Za długi, za szeroki, niechlujnie związany – wręcz przeciwnie.

Dobrze dobrany krawat to nie tylko kolor współgrający z barwą koszuli czy odpowiednia faktura, materiał, wzór. To także stosowna długość, z którą wielu panów ma problemy. Bez obaw – wystarczy kilka trików dzięki, którym  krawat będzie idealnie dopasowany do mężczyzny.

Pierwsza i najważniejsza zasada przy wyborze krawata – dopasowujemy go do wzrostu, inny krawat pasować będzie niskiemu, inny wysokiemu mężczyźnie. Kiedy szukasz krawata w sklepie możesz wykorzystać prosty trik – jeden jego koniec przyłóż do ust (do dolnej wargi). Jeśli drugi koniec dotyka ziemi oznacza to, że krawat ma należytą długość.

Na znalezieniu modelu o pożądanej długości rzecz się jednak nie kończy. Cała sztuka tkwi bowiem w odpowiednim jego zawiązaniu. Według niezmąconych postępem norm elegancji dobrze zawiązany krawat, to taki, który koniuszkiem sięga paska spodni. Zdecydowanie nie na miejscu jest, kiedy „zwis męski”, jak zwykło się potocznie nazywać krawat dotyka krocza lub choćby delikatnie wystaje spod marynarki.

Ustaliliśmy już, że zbyt długi krawat nie jest mile widziany, sytuacja odwrotna, gdy dotyka on zaledwie okolic pępka – także nie jest wskazana. Krótkie wiązadła nie są polecane przede wszystkim panom, których natura hojnie obdarzyła hormonem wzrostu, w ich przypadku zdecydowanie lepszym pomysłem jest takie zawiązanie krawata, by były on dłuższy. Mężczyźni niżsi z powodzeniem sięgać mogą po nieco krótsze krawaty.

Od każdej reguły występują wyjątki. Tak też jest i w przypadku wiązania zwisów. Bardzo modne ostatnio śledzie mają znacznie krótszy węzeł niż pozostałe krawaty. Prawidłowo uformowany śledzik powinien sięgać pępka.

Jeśli nie lubisz nosić krawatów bo myślisz, że źle wyglądasz w tego typu ozdobnikach przestań chować głowę w piasek i poszukaj modelu odpowiedniego dla siebie. Dobrze dopasowany krawat nie uczyni z Ciebie pośmiewiska, wręcz przeciwnie doda Twojej osobie szyku, który jest bardzo ceniony przez kobiety. I choć wiele pań nie przepada za wiązaniem męskich krawatów, to jednak prawie wszystkie lubią je ściągać…