Węzły klasyczne – shelby, orientalny, pratt

Wśród wielu rodzajów wiązania krawatów szczególnie polecamy węzły klasyczne. Niezaprzeczalnie eleganckie, gustowne, finezyjne. Do tego typu krawatów zaliczyć możemy amerykański węzeł shelby oraz wiązanie orientalne.

Wiązanie amerykańskie shelby (inaczej pratta)

Uniwersalność wiązania schelby odnosi się przede wszystkim do tego, że pasuje on niemal do każdego rodzaju kołnierzyka. Wiązanie najlepiej prezentuje sie przy krótkich krawatach. Jest trójkątny, niemal równy, elegancki. Nadaje się zarówno na nieoficjalne okazje, jak i do pracy, na spotkania biurowe. Niepolecany laikom – trzeba  przy nim bowiem precyzyjnie uformować węzeł. Co bardzo ważne – dobrze zawiązany pratt nie rozwiązuje się samodzielnie.

Jak zawiązać węzeł shelby?

1. Ułóż krawat na szyi. Szersza część powinna zwisać niżej niż węższa.

2. Przytrzymaj wąski koniec. Szerszy nałóż szwem do góry. Teraz skrzyżuj szerszą część z wąskim końcem.

3. Szeroką część poprowadź ku górze. Zaciśnij pętelkę i przeciągnij drugi koniec.

4. Zaciśnij wiązanie.

5. Szerszą część poprowadź nad połową węzła. Ponownie poprowadź przez pętelkę.

6. Szerszy koniec przełóż po raz ostatni. Dociśnij. Ureguluj krawat.

Choć węzeł orientalny  zdaje się być nieskomplikowanym wiązaniem – pozory mylą. Mimo, że wiązanie to opiera się zaledwie na kilku ruchach jego uformowanie może przysporzyć nieco trudności. Świetnie wygląda przede wszystkim na krawatach uszytych z grubych materiałów. Warto podkreślić, że tylko ten rodzaj węzła sprawdza się przy krawatach wykonanych z wełny. Przed zawiązaniem „orientu” pamiętaj, że trzeba go założyć ponieważ bardzo łatwo rozluźnić tego typu wiązanie. Węzeł orientalny pasuje mężczyznom wysokim oraz postawnym, powinni z niego zrezygnować natomiast panowie niscy.

Jak zrobić węzeł orientalny?

1. Krawat układamy odwrócony w formie podstawowej.

2. Szerszą część przekładamy nad niższy koniec krawata.

3. Szerszy koniec przeplatamy przez utworzoną pętlę.

4. Dokładnie dociskamy węzeł i precyzyjnie formujemy zwis.